Atina’da Teleperformance şirketinde işten çıkarmalar

Yunanistan’dan PE iletişim ve dayanışma ağına gelen bilgiyi paylaşıyoruz:

Yunanistan’da dünyanın en büyük bilişim tekellerine destek hizmeti veren Teleperformance şirketi bu ay içinde iki yüze yakın işçiyi “küçülme zorunluluğu” nedeniyle işten çıkardı. Geçtiğimiz yıl içinde iki olan kampüs sayısını dörde yükselten şirkette işten çıkarmalar işçiler tarafından bir haftadır protesto ediliyor.

Yunanistan’da, aralarında Apple, Microsoft, Facebook, Western Union’ın olduğu birçok şirkete çağrı merkezi, teknik destek, satış ve içerik denetleme gibi farklı alanlarda destek veren 95 ülkeden işçinin, Türkçe de dahil farklı dillerde destek verdiği yaklaşık 400’e yakını Türkiye kökenli toplam 7000 kişinin çalıştığı Teleperformance şirketi, bu ay çoğu Apple’dan olmak üzere 100’ü Türkiyeli toplam 200’e yakın kişiyi işten çıkardı. Özellikle son yıllarda Türkiye’den ayrılıp, Avrupa’da yaşama hayalleri kuran gençler ve özellikle son zamanlarda farklı yaş aralıktan insanların çalışmak için başvurduğu bir şirket Teleperformance. İşten çıkarmaların gerekçesi “hacim küçültme zorunluluğu”. Ülkelerinde birçok şeyi geride bırakıp, benzer hayallerle Atina’ya çalışmaya gelen Arap ve Türklerin ağırlıklı olduğu birçok ülkeden insan son işten çıkarmalarla birlikte oldukça tedirgin çünkü sayının daha da artacağından hemen hemen herkes emin. “Biz büyük bir aileyiz” diyen, her sene nereden geldiği belli olmayan “Best Workplace” (En iyi iş yeri) ödülleri alan şirket, 150 kişiyi adeta sokağa attı. Aralarında işe henüz iki ay önce başlamış kişiler de var, üç seneden daha uzun çalışanlar da.

Her ne kadar şirket hacim küçültmeleri gerektiğini söylese de, son yapılan marka anlaşmalarıyla son bir senede, Atina’da iki olan kampüs sayısını dörde yükseltmiş durumda. Selanik ve Arnavutluk’un başkenti Tiran’da da yeni kampüsler açarak yüksek bir büyüme gösterdi. Halen sitelerinde açık bir çok pozisyon olan şirket çok sayıda çalışanı yoğunluğun olduğu departmanlara yönlendirmektense işten atmayı tercih etti.

Şirketin, çalışanlardan ziyade sadece kendi karını düşündüğünü söyleyen PAME’ye bağlı Tüm Telekomünikasyon İşçileri Sendikası SETIP, (ΣΕΤΗΠ), bu durumu 21 Aralık’ta şirketin Atina’daki Kallithea ve Pire binalarında protesto etmişti. Protestolara dün de devam edildi.

Sendika’nın başlıca talepleri şunlar:

1- Tüm işten çıkarmalar durdurulsun. İşten çıkarılan kişiler, yoğunluğun olduğu departmanlara yönlendirilsin.

2- Yönetim tarafından özellikle sürekli işten çıkarma tehdidi ile yapılan baskılar son bulsun.

3- SYRIZA – ANEL hükümetinin emek düşmanı politikalarından güç alınarak çalışanlarla yapılan 2-3 aylık kontratlar son bulsun. Tüm çalışanlarla toplu sözleşme kapsamında süresiz kontratlar yapılsın.

4- Dillere göre maaş ayrımı kalksın ve herkese şu an şirketteki en yüksek maaş verilsin.

5- Toplu sözleşmeler kapsamında, Yunanistan işçi sınıfının kriz yıllarında kaybettiği tüm haklar geri getirilsin.

Bu talepleri daha yüksek sesle söylemek için şirket binasının önünde toplanmak isteyen işçilere şirketin cevabı Atina’daki tüm kampüslerindeki bütün güvenlik elemanlarını bölgeye çağırmak oldu. Sadece taleplerini dile getirmek isteyen işçilerden şirket o kadar korkmuş olacak ki çevredeki gece ve striptiz kulüplerindeki güvenlik elemanlarını da şirketin önüne yığmaktan geri kalmadı. İşçilerin işten çıkarmalara ve sendika üyelerine yapılan baskılara karşı mücadelesi sürecek.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Özgür Boza Okulları Öğretmen Komitesinden Yeni Açıklama

AÇIKLAMAMIZDIR Biz Özgür Boza Okulları Öğretmen Komitesinin okul yönetiminden talepleri aşağıda sıralanmıştır. Biz bu talepleri …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir