DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Oxxo çalışanı yaşadığı sorunları anlattı

Bir Oxxo mağazası çalışanı, işyerinde yaşadığı baskı ve sorunları Patronların Ensesindeyiz Ağı ile paylaştı. Mağaza çalışanı işyerinde maruz kaldığı baskılarla ilgili sorularımızı yanıtladı.

Sizi tanıyabilir miyiz? Ne kadar zamandır Oxxo’da çalışıyorsunuz?

Merhaba ben Oxxo’nun Gaziantep Sanko Park şubesinde 2 yıldan beridir çalışmaktayım. İşyerinde maruz kaldığım baskı ve tacizlere dayanamayıp daha önce röportaj yaptığınız bir arkadaşım aracılığıyla sizinle irtibata geçtim.

Sizi zorlayan şartlardan bahseder misiniz?

Öncelikle mağaza içinde müşterilerin ve mesai arkadaşlarımın yanında rencide edici konuşmalara ve tehditlere maruz kalıyorum. Tabi bu tehditler mesai bitiminde evde de devam ediyor. Whatsapp grubuna yazılan tehditler çocuk azarlamaktan beter. Olayı insan kaynakları ile görüşmeye çalıştık ama insan kaynakları sadece mağaza müdürünü dinleyip ona göre davranıyor hiç bizimle konuşmuyor. Sadece ihbar imzalatma ve eğitim vermek için iletişim haline geçebiliyoruz. İletişim kurduğumuzda da önem verilmiyor. Sorun çözücü yaklaşmak yerine üstü kapatılmaya çalışılıyor.

Uğradığınız baskılar neler?

Personel arası derin bir adaletsizlik var. Mağaza müdürü olmadığı için kıdemli bir elemanı ikinci müdür yaptılar ve kendisi işine gelene çok iyi davranıp işine gelmeyene baskı kurup taciz ediyor. Bu ikinci müdür yakın olan personellerine diğer personellerini kötüleyip sevmediği kişiler ile ilgili yorumlar yapıp diğer ekip üyelerini onlara karşı kışkırtıyor. Hepimizin üzerinde çok ağır bir satış baskısı var. İşyerimde belli bir zaman ve tecrübeden sonra kıdem alınıyor ve bu maaşa yansıyor. Benden sonra işe girenler terfi alırken beni es geçiyorlar ve açıklama yapma gereği bile duymadılar. Bir keresinde izin günümdeyken mağazaya çağırıp zorla evrak imzalattırdılar ayrıca. Acil açmam gereken bir telefon çağrısına baktığım için zorla evrak imzalattılar, imzalamak istemeyince aleni şekilde tehdit edildim. Bahsi geçen yönetici temel ihtiyaçlarımızı giderirken bile kısıtlamaya gitmeye çalışıyor, insanlar sigara molasına lavaboya giderken resmen saat tutuyor. Ayrıca mesai arkadaşlarım da aynı sorunlardan şikayetçi, mağaza müdürü durmadan iş çıkışı whatsapp grubundan herkesi işten çıkarmayla ilgili tehdit ediyor.

Mesai ücretleri konusunda sorun yaşadınız mı?

Bir keresinde normal mesai ücretimizin yazılmadığına şahit olduk. Karşı çıkınca geri adım attı hemen. Ayrıca akşam kapanış saatimiz 22:00 iken 22:30’da çıktığımız oluyor. Ve bunların hiç birisi mesai olarak yazılmıyor. Normalde 15 dakikadan sonra yazılması gerek, şirket politikası böyle. Eve gidecek otobüs bulamıyorum. Defalarca taksi parası verdim. Asgari ücret alıyorum ve azıcık olan maaş böylece daha da küçülüyor. Yaşadığım psikolojik şiddet çok yıpratıyor beni. Psikolojik destek almak zorunda kaldım. Tüm bunların sorumlusu bir yöneticinin kariyer hırsı yüzünden insanların hakkını gasp etmesi, adam kayırması, insanları taciz etmesi ve hatta iftira atması. Ve bir de bunlara göz yuman şirket. İstifa da edemiyorum maddi olarak zor durumdayım ve çalışmak zorundayım. Üstelik 2 yıldır mağaza müdürünün işleri de dahil bir çok iş yaptım ve mağazanın her metrekaresinde emeğim var. Anlaşmalı bir şekilde ayrılmak istiyordum bunu da insan kaynaklarına bildirdiğimde beğenmiyorsan istifa et tarzı söylemlerle karşılaştım.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşten çıkarılan TM Call A.Ş. Çağrı Merkezi çalışanları haklarını arıyorlar

5 Kasım itibariyle hiçbir hakkını almadan işten çıkartılan TM Call A.Ş. Çağrı Merkezi çalışanları, Patronların …

6
Yorum yazın

avatar
4 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
İrem deveciZekiBüşra ArıcıİremÜlkü bağcı Recent comment authors
  Kaydol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Elif aslan
Ziyaretçi
Elif aslan

EVET SÖYLENEN HER CÜMLE TAM ANLAMIYLA DOĞRU AYNI PROBLEMLERİ BENDE YAŞADIM NEYSEKİ KURTULDUM. İNŞALLAH SIZDE KURTULURSUNUZ BU AMATÖR FİRMADAN..@oxxo

Ülkü bağcı
Ziyaretçi
Ülkü bağcı

Aslında çok güzel bir firma ama yöneticiler adaleti ve profesyonel ortam yaratamamkla beraber bir ego havası içerisinde. en azından sankoparak oxxo bu şekil de…

Zeki
Ziyaretçi
Zeki

Evet söylenen son derece doğru özellikle sankoparak mağazasında adalet noktasında mağaza müdürünün ağzından çıkan cümleleri kelimeleri sana sormadan yargısız infaz yapmalari çok amatörce bir duruş..
Mağaza müdürü de bunu kötüye kullanarak ego adalatsizlik v.S gibi durumlar psikolojik taciz mobing baskı iftira yalan ne ararsan bulunuyor..
Merkez de bunlara karşı kiyafetsiz kalıyor…
@oxxosankopark @oxxo

İrem
Ziyaretçi
İrem

Evet kesinlikle yazılanlar doğru ben de aynı şeyleri yaşadım ama çok şükür kurtuldum adaletsiz bir firma ve mağzada müdürüm diye geçinen o sıfatı kendine bir türlü otutturmaya çalışan ve beceremeyen vasıfsız biri tüm herkesin bunalarak göz yumup istifa ettirme çabaları inş sizde en yakın zaman da kurtulursunuz.

Büşra Arıcı
Ziyaretçi
Büşra Arıcı

Ben de Oxxo Sankopark şubesinin eski çalışanlarından Büşra Arıcı. O kadar hak yiyen ve işçi haklarına taciz eden bir şirket ki anlatmakla bitmez. Çalıştığım süre içinde üç müdürle çalıştım son (sözde) müdür tam olmaması gereken müdür kategorisindeydi. Emir kipiyle konuşma, ses yükseltme, el kol hareketleriyle konuşma, tehtid, saat girmeme, zorbalık vb. birçok kötü özellik… En önemli nokta ise psikolojik baskı. Her an psikolojik baskı altındasınız. Hak yemekte üstlerine yok. Haksız terfiler mi dersiniz, haksız suçlamalar mı dersiniz, personel ayrımı mı dersiniz hepsi o şubede mevcut. Ben tazminatımı son kuruşuna kadar alıp çıkmış bir personelim içerde bir yıldır terfi bekleyen personeller… Devamını oku »

İrem deveci
Ziyaretçi
İrem deveci

Aman diyim bu şirkette çalışmayı aklınızdan geçirmeyin. O kadar doğru yerlere değinilmiş ki hepsine katılıyorum. Müdür diye mağaza başına koydukları insan tamamen vasifsiz bisey bilmeyen sadece ego yapan birisi gün boyu o mağaza senin bu mağaza benim gezen, çay kahve keyfi yapan ve asla hak hukuk bilmeyen bir İnsan,durmadan hakeret eden tehtit mesajlari atan dedikodu yapip kisileri bir birine kiskirtan ben de hala hakaret mesajlari bile duruyor. Ben de Sankopark şubesinde üç yıl iki ay çalıştım. İsmim İrem Deveci. Ben de tüm haklarımı alıp ayrıldım ama yapmadıkları suçlama kalmadı ve istifaya zorlama cabalari tabi bu süreçte. Haklarımı alma konusunda arkadaşım… Devamını oku »