DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

IBM sineğin yağını çıkarmaya çalışıyor

IBM’in birkaç yıldır global düzeyde sürdürdüğü çalışanlar aleyhine politikalarını destekleyen adımlar IBM Türkiye’de de uygulanıyor.

IBM emekçileri, Türkiye’deki İnsan Kaynakları departmanını fiilen inisiyatifsiz kılarak çalışanın hizmet ve destek almasının önüne geçildiği ve hem çalışan sayısından tasarruf edildiği hem de psikolojik mücadelenin parçası olarak çalışanın kendini değersiz hissetmesinin sağlandığı görüşünde.
PE ağına katılan bir çalışanın verdiği bilgiye göre, yoğun iş yükünden dolayı izinlerini kullanmakta problem yaşayan çalışanlar izinlerinde ve mazeretli günlerinde de çalışmaya devam ediyorlar. Çalışanlar tutturulamayan hedefler yüzünden yarım maaşla geçinmeye zorlanırken, eksik istihdamın sonucu olarak verilemeyen hizmetlerin müşteri tarafındaki sonuçlarından da sorumlu tutuluyor.

Piyasa ortalamasının altında ödeme yapmayı hedefleyen şirketin performansa dayalı zam sistemini uzun süre önce hayata geçirdiği bildiriliyor.

Doların yükselmesiyle çalışanların bu uluslararası şirkete maliyeti azalıyor. Buna rağmen IBM devalüasyon ertesinde rakiplerinin aksine maaş zammı konusunda ileri adım atacak gibi görünmüyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metalde greve hazırlanılırken, MESS’ten yeni ücret teklifi

Metal işçileri greve hazırlanırken, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ücret teklifini revize etmek üzere bugün sendikaları …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir