19 Mayıs 2024, Pazar

Haber engellemeye yanıt: Elden ele

Doğa Kolejleri, soL haber sitesinde yayınlanan bir haber hakkında mahkemeden “erişim engelleme” kararı aldırdı. Patronların Ensesindeyiz ağına ve soL haber sitesine gelen ihbarlar üzerine hazırlanmış olan haber herhangi bir suç unsuru, hakaret ya da iftira barındırmıyor.

Bir süredir, özellikle hükümete yakın kuruluşların izlediği yol bu: Tazminat davası açmak, yargı sürecine giderek bir yargı kararı çıkartmak yerine sulh ceza mahkemelerine dilekçe verip, hızlı bir şekilde erişim engelleme kararı çıkartıyorlar. Böylece haber herhangi bir yargılama olmadan yasaklanmış oluyor.

Patronların Ensesindeyiz Ağı bu hukuksuz yolu seçenlere bir ders vermek gerektiğine karar verdi ve aşağıda yer verdiğimiz “engellenmiş” haberi de içeren bir e-posta ile “elden ele yayma” çağrısı yaptı.

Çağrı şu şekilde:

Bu yolu seçenlere, haklılığını ispatlayamadığı için gerçeğe yasak koyarak sıyrılmaya çalışanlara bir ders vermek gerekiyor.

Mevzuattan yararlanıp, mahkemeden çabuk yoldan engelleme kararı çıkartanlara, bu yolla çok bir şey elde edemeyeceklerini öğretebiliriz.

Onlara, “Biz engelleme kararı çıkartıyoruz, bu sefer çok daha fazla insana e-posta zincirleri ile haberleri ulaştırabiliyorlar” dedirtirsek çok şey başarmış oluruz.

Bu e-postayı tanıdığınız kişilere, dostlarınıza, başka kurumlara yönlendirmenizi, mümkün olduğu kadar çok paylaşmanızı istiyoruz.

İki şeyin altını çizerek: Birincisi, mahkemenin erişimi engelleme kararı bu haberde iftira, haksız suçlama, hakaret vs. suçu olduğu anlamına gelmiyor. Bu karar bir “engelleme” kararı ve haberin içeriğinin “hukuka aykırılığının” yasa maddelerine dayandırılarak tespit edilmesine dayanmıyor. İkincisi, yayından kaldırılan bu haberin tamamen sizlerin çabasıyla yayılması, ilgili herkese ulaşması ve kamuoyunun bilgilendirilmesi, hukuksuz engelleme kararlarıyla iş görmek isteyenlere ders olacaktır. Bu çok önemli!

Evet, şimdi hep birlikte bu hukuk düşmanlarına bir ders vereceğiz.

Engellenen haber içeriği aşağıda. Bu e-postayı yaygınlaştıracağız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!