25 Mayıs 2024, Cumartesi

Madame Coco çalışanları öncelikli taleplerini açıkladı

Madame Coco çalışanları öncelikli sorunlarını ve taleplerini belirlediği bir açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamanın tamamı şöyle:
Madame Coco Çalışanları İşyeri Komitesi olarak yola çıkışımız henüz yeni. Ancak yaptığımız açıklamaların ardından pek çok destek mesajı aldık. Bir araya gelmeye, sorunlarımızı konuşmaya devam ediyoruz. Sesimizi en geniş kesimlere duyurmaya çalışıyoruz.
Son toplantılarımızda, öncelikli sorunlarımızı ve taleplerimizi belirledik. Vurgulamak isteriz ki, aşağıda sıraladığımız talepler, yasal haklarımızın uygulanmasından ibarettir.
ÖNCELİKLİ TALEPLERİMİZ
– Rotasyon yapılacağı zaman, yasal mevzuata uygun olarak çalışanlardan yazılı onay alınmalı.
– Düzenli olarak yapılan her ödeme işyeri uygulamasıdır ve patronun isteğine göre kesinti yapılamaz. Primlerimizden yapılan kesintilere son verilmeli.
– Hafta tatili yasal olarak her çalışanın hakkıdır. Haftada bir gün 24 saat kesintisiz hafta tatilimizi kullanmalıyız.
– Mahkeme kararı ya da polis tutanağı olmadan işçinin ücreti, satış primleri, kasa ve sayım açıkları, kırık-imha ürünlerin ücretleri neden gösterilerek kesilemez. Sistematik bir hale gelen sayım açığı kesme uygulamasına son verilmelidir.
– Mobbing ve mesai saatleri sonrasında da whatsapp grupları üzerinden devam eden, taciz boyutuna varan baskı son bulmalıdır.
– İşyerine gelen ağır sevkiyatlar, bazı mağazalarda personeller tarafından taşınmaktadır. Gerekli ekipman sağlanmalı ve bu yük çalışanların üzerinden alınmalıdır.
– Çalışanların görev tanımları net olarak belirlenmeli ve bizlere duyurulmalıdır.
– Vardiyalar arasında dinlenmeden 15 saatin üzerinde çalıştığımız oluyor. Çalışma saatleri konusunda yasal sınırlara uyulmasını talep ediyoruz.
Ve bizler insanca yaşamak, insanca çalışmak istiyoruz. Bizler onurlu insanlarız, buna uygun bir şekilde çalışmak istiyoruz.
Onurlu insanlar hakkını savunur, haklının yanında yer alır. Biz işimizi seviyoruz ve işimize sahip çıkıyoruz ama bu haksız koşulların sona ermesini istiyoruz. Ve çağrımızı yineliyoruz.
Bizimle [email protected] adresinden iletişime geçin.
Unutmayın ki, birlikte daha güçlüyüz.
Madame Coco Çalışanları İşyeri Komitesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!