Tire Süt Kooperatifi’nde Yemek Ücretinde Kesinti Dayatması

İzmir’de Tire Süt Kooperatifi’nde yönetim, kriz koşullarını bahane ederek işçilerin günlük yemek ücretini düşürmeye çalışıyor. Yönetim, halen günlük yemek ücretleri 12,5 TL olan işçilere, yemek maliyetini 7-8 TL’ye düşürerek daha ucuz yemek hizmeti veren Doysan ile çalışacaklarını duyurdu. PE Ağı’na iletilen bilgilere göre, işçiler yeni firmanın yemek kalitesinin çok kötü olduğunu söylüyor ve bu duruma itiraz ediyorlar. İşçiler, yeni firmanın yemeklerini yemek istemiyor. Kooperatif yönetimi ise kriz koşullarını gerekçe göstererek, çalışan başına en fazla 7-8 TL’lik yemek ücreti verebileceklerini bunu istemeyen işçilerin maaşlarından fark ödemeleri şartıyla daha pahalı bir hizmeti alabileceklerini söylüyor.

400 civarı işçinin çalıştığı Tire Süt Kooperatifi, yıllardır 85 çalışanıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa “Süt Kuzusu Projesi” yürütüyor. Kooperatif, bu projeyle hem üreticiyi korudukları hem de çocuklara sağlıklı süt içirdikleri reklamını yaparken, kendi işçisinin boğazından geçen lokmaya göz dikiyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bimeks işçileri haklarını almak için buluşuyor

Türkiye’nin en büyük teknoloji ürünleri mağazalarından biri olan Bimeks, mali krizi gerekçe göstererek önce birçok mağazasını …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir