Hidromek işçi çıkartmaya hazırlanıyor

İnşaat sektöründe kriz kendisini Ağustos ayı itibarı ile yaşanan ciddi bir daralma şeklinde göstermeye başladı. Kasım ayına gelindiğinde ise kriz sektörde talep daralması ve finansman sorunu olarak büyümeye devam ediyor. Söz konusu krizin inşaat sektörüne bağlı diğer iş kollarını da içine alarak daha geniş bir emekçi kesimini etkileyecek şekilde büyüdüğünü gösteren veriler gelmeye başladı. “Kriz hali” ve “daralan piyasalar” gerekçeleriyle patronların kar artışlarını korumak için attığı ilk adım işçi çıkartmak.

PE ağına gelen haberler,  inşaat sektörüne iş makinası ve motorlu taşıt üreten/sağlayan bazı firmaların işçi çıkartmaya başladığı, ve fazlası için hazırlandığı, önümüzdeki dönem sektörün bu ayağındaki işçi çıkarmaların artacağı yönünde…

Bu sektördeki firmalardan olan Hidromek’in patronları Geçtiğimiz senenin sonu ve bu yılın başında medyada çıkan sipariş haber ve söyleşilerde;  pazar paylarını, üretim – ihracat kapasitelerini nasıl artıracaklarını ve yüz milyonlarca dolarlık yatırımlarla yerli üretimi nasıl destekleyeceklerini anlatıyorlardı.

Anlattıkları hikayelerin perde arkasında, emek sömürüsü ve kâr artırma güdüsü var. Nitekim, geçtiğimiz günlerde patronun kriz bahanesiyle toplamda yaklaşık 500 işçiyi işten çıkarma planı yaptığı öğrenildi. Yüzlerce işçiden “kurtulmaya” hazırlanan Hidromek patronlarına mesajımız net: attığınız adımlara dikkat edin, ensenizdeyiz!

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Manisa Klimasan’da işçi hem servis kazasında yaralandı hem işten atıldı

Yaz aylarında yüzlerce işçiyi hukuksuz bir şekilde işten çıkarmasıyla gündeme gelen ve Manisa Organize Sanayi …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir