DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Hidromek işçi çıkartmaya hazırlanıyor

İnşaat sektöründe kriz kendisini Ağustos ayı itibarı ile yaşanan ciddi bir daralma şeklinde göstermeye başladı. Kasım ayına gelindiğinde ise kriz sektörde talep daralması ve finansman sorunu olarak büyümeye devam ediyor. Söz konusu krizin inşaat sektörüne bağlı diğer iş kollarını da içine alarak daha geniş bir emekçi kesimini etkileyecek şekilde büyüdüğünü gösteren veriler gelmeye başladı. “Kriz hali” ve “daralan piyasalar” gerekçeleriyle patronların kar artışlarını korumak için attığı ilk adım işçi çıkartmak.

PE ağına gelen haberler,  inşaat sektörüne iş makinası ve motorlu taşıt üreten/sağlayan bazı firmaların işçi çıkartmaya başladığı, ve fazlası için hazırlandığı, önümüzdeki dönem sektörün bu ayağındaki işçi çıkarmaların artacağı yönünde…

Bu sektördeki firmalardan olan Hidromek’in patronları Geçtiğimiz senenin sonu ve bu yılın başında medyada çıkan sipariş haber ve söyleşilerde;  pazar paylarını, üretim – ihracat kapasitelerini nasıl artıracaklarını ve yüz milyonlarca dolarlık yatırımlarla yerli üretimi nasıl destekleyeceklerini anlatıyorlardı.

Anlattıkları hikayelerin perde arkasında, emek sömürüsü ve kâr artırma güdüsü var. Nitekim, geçtiğimiz günlerde patronun kriz bahanesiyle toplamda yaklaşık 500 işçiyi işten çıkarma planı yaptığı öğrenildi. Yüzlerce işçiden “kurtulmaya” hazırlanan Hidromek patronlarına mesajımız net: attığınız adımlara dikkat edin, ensenizdeyiz!

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x