20 Haziran 2024, Perşembe

Gülsan direnişi PE ağı dayanışması ile güçleniyor

Gülsan Grup’a bağlı cam fabrikasında tazminatsız işten çıkarılan 213 işçinin direnişi dördüncü haftasına giriyor. Beylikdüzü’ndeki fabrika önünde direnen işçilere 16 Kasım Cuma günü Patronların Ensesindeyiz (PE) dayanışma ağı ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi sanatçıları destek ziyaretinde bulundu. Ziyarette PE dayanışma ağı temsilcisi olarak Türkiye Komünist Partisi İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler ve Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) sanatçılarını temsilen Orhan Aydın, Mehmet Barış, Orhan Gökdemir ve Harun Güzeloğlu bulundu.

Ziyaret sırasında, bir konuşma yapan direnişçi işçi Özgür Karabekiroğlu, “Bizler bu soğukta hakkımız için direnirken onların lüks içinde çiftliklerinde yaşadıklarını biliyoruz. Mücadelemizi tüm haklarımızı alıncaya kadar sürdüreceğiz. Bizi yalnız bırakmayan Patronların Ensesindeyiz platformuna ve diğer destek veren medyaya teşekkür ederiz” dedi. İşçiler ziyaret sırasında, Gülsan patronunun CHP eski encümeni olmasına işaret edip “encümeni böyle ise tepedekiler çok daha kötüdür” sözleriyle tepkilerini gösterdiler.

TKP İstanbul İl Başkanı Aydemir Güler, yaptığı konuşmada “Onların mallarına mülklerine bir şey olmuyor. Krizin faturasını evine ekmek, hastasına ilaç götüren, emeğiyle geçinen bizlere yıkmak istiyorlar. Patronların Ensesindeyiz ağı olarak siz direndikçe biz de burada olmaya devam edeceğiz ve bu krizin faturasını ödemeyeceğiz.” dedi. NHKM sanatçıları adına Orhan Aydın da işçilere seslenerek “Hiçbir zaman yalnız kalmayacağınızı bilmelisiniz, siz mücadeleyi kazanana kadar sizinle beraber olacağız” diye konuştu.

Cuma günü yapılan ziyaretin ertesinde içinde bir avukatın da yer aldığı PE dayanışma ağı heyeti, işçileri ziyaret edip direnişin hukuki boyutlarını değerlendirdi. Yapılan görüşmede, bundan sonra yapılabileceklere dair yol haritası belirlendi ve PE dayanışma ağına bütün işçilerin dahil olması ve yaygınlaştırılması kararı alındı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!