DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Amcol Mineral Madencilikte Grev Kararı

Edirne, Enez ilçesinin Sultaniçe köyündeki AMCOL MİNERAL MADENCİLİK fabrikasında 86 işçi ücretlerine zam yapılmadığı için 5 Kasım 2018 itibariyle greve çıktı.
Maden-İş Sendikasına üye işçiler soL haber sitesine bilgi vererek Temmuz ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde ücretlerinin insanca yaşayacak düzeye getirilmesini istediklerini ve talepleri karşılanıncaya kadar greve devam edeceklerini anlattı. Maaşlarının asgari ücretin 100-200 lira üzerinde olduğunu ve geçinemediklerini söyleyen işçiler, maaşlarına yüzde 30 zam ve yılda dört ikramiye talep etti. Patronun ekonomik krizi bahane ederek yaptığı yüzde yirmilik zam teklifini enflasyonun altında olduğu için kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden işçiler, kapasiteyi ve üretimi artırmak için kendilerinden her isteneni yaptıklarını ancak patronlarının yüzde 30 zammı çok gördüğünü söylüyor. İşçiler sayıları aynı kaldığı halde 11 yılda üretim kapasitesini 50-60 bin tondan 180-190 bin tona çıkardıklarını da belirtiyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir DEÜ hastanesi emekçileri: Sağlık emekçilerinin izin hakkı gasp edilemez!

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, çalışanların geçmiş yıla ait izinlerini iptal etti. Hastanede emekçilerin yaşadığı …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x