20 Haziran 2024, Perşembe

Temsa patronları çalıştırdıkları işçilerin haber olmasına dayanamıyor

TEMSA patronu Aralık ayı itibariyle 6 hafta boyunca üretim durduracağını açıkladı. Fabrika yönetimi yılın ilk çeyreğinde sipariş alamadığını belirtip döviz kurundaki artışı bahane ederek çalışma gününü 5’ten 4’e düşürmüştü.

İşçilerin çalışma süresinden kısılan bu bir gün, yıllık izinden düşürülmüş, Haziran ayında ise aynı bahane ile 1700 işçinin çalıştığı fabrikada 300’e yakın işçi ücretsiz izine çıkarılmıştı. İşçileri 6 haftalık ücretli izne göndermeyi planlayan fabrika yönetiminin bu süreyi uzatabileceği belirtiliyor. İşçilerin alacağı maaşın bir bölümünün işsizlik maaşı bağlanarak devlet tarafından karşılanmasını da talep ettiği dile getiriliyor.

Konuyla ilgili haber soL portal’da yayınlandıktan TEMSA yöneticilerinin çalışanlara mesaj göndererek bilgilendirme yapma ihtiyacı duydukları öğrenildi. Gönderilen bilgilendirme notunda 21 Aralık’ta başlayacak ve 2019 Ocak ayına kadar sürecek dönemde üretime ara verileceği, işçilerin ücretli izinde sayılacağı vurgulanıyor.

2000’lerin başında özellikle otomotiv sektöründe yaşanan gelişmelerde, işçilerin ücretli izin haklarının zorunlu olarak kullandırılmasıyla başlayan sürecin, zorunlu ve zorla ücretsiz izin kullandırılmasına vardırıldığı görülmüştü.

İşletme yönetiminin “zorunlu” olarak yaptırdığı ücretli izinlerde işçilerin ücret kaybı olmuyor ama bu zorunlu “izin” süresi, yıllık ücretli izin haklarından düşmüş oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!