DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kriz fırsatçılığının böylesi: Kendi fabrikalarını kundaklıyorlar

2018 yılının ilk altı ayında yüzü aşkın fabrika yandı. Geçen yıla göre yangın sayılarında yüzde 50’den fazla artış var. Kriz derinleştikçe konkordato ve yangınlar artıyor. İktidara yakın olan patronlar konkordato ilan ediyor. Mesafeli olanlar yangını tercih ediyor!
Sigortacılar son 6 ayda ortaya çıkan fabrika yangınlarının “dönemsel” ve “gerçek dışı” olduğunu, “ekonomiye bağlı olarak çıktıklarını” söylüyor. Ellerindeki ürünleri satamadığı için iflas eden patronlar stoklarından yakarak kurtulmayı deniyor ve zararı sigortadan karşılama yoluna gidiyor. Son aylardaki yangınların neredeyse yüzde doksanının bu sebepten çıktığı düşünülüyor.

Bu yangınlarda çok sayıda işçi yaralandı, ölümler oldu. Bu da bir kez daha, iş cinayetlerinin özünde kapitalizmin işleyiş mekanizmalarının olduğunu, patronların işçi hayatını dahi maliyet hesabı içinde bir parasal değer olarak gördüğünü gösteriyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kale Pratt&Whitney işçileri patron zorbalığını anlattı

İzmir Serbest Bölge’de faaliyet yürüten, F-35 uçak motoru parçalarının üretildiği Kale Pratt&Whitney Uçak Motor Sanayi …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir