DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Kriz fırsatçılığının böylesi: Kendi fabrikalarını kundaklıyorlar

2018 yılının ilk altı ayında yüzü aşkın fabrika yandı. Geçen yıla göre yangın sayılarında yüzde 50’den fazla artış var. Kriz derinleştikçe konkordato ve yangınlar artıyor. İktidara yakın olan patronlar konkordato ilan ediyor. Mesafeli olanlar yangını tercih ediyor!
Sigortacılar son 6 ayda ortaya çıkan fabrika yangınlarının “dönemsel” ve “gerçek dışı” olduğunu, “ekonomiye bağlı olarak çıktıklarını” söylüyor. Ellerindeki ürünleri satamadığı için iflas eden patronlar stoklarından yakarak kurtulmayı deniyor ve zararı sigortadan karşılama yoluna gidiyor. Son aylardaki yangınların neredeyse yüzde doksanının bu sebepten çıktığı düşünülüyor.

Bu yangınlarda çok sayıda işçi yaralandı, ölümler oldu. Bu da bir kez daha, iş cinayetlerinin özünde kapitalizmin işleyiş mekanizmalarının olduğunu, patronların işçi hayatını dahi maliyet hesabı içinde bir parasal değer olarak gördüğünü gösteriyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x