DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

Birlik Sendikası öğretmenleri fişleyen özel okul patronlarına haddini bildirecek!

Geçtiğimiz günlerde Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın Fidol Okulları’nda çalışan öğretmenlerin uğradığı mobbingi, yaşadıkları usulsüzlükleri anlattığı haberinden sonra Eğitim İşverenleri Platformu adında bir site dolaşıma girmişti.

11 Ocak’ta Patronların Ensesindeyiz Ağı’nda çıkan Fidol Okulları haberinden sonra, 13 Ocak tarihinde “Manifestomuz” şeklinde bir yazı yayınlanmış ve platformun açıkça özel okullarda hakları için mücadele eden öğretmenleri fişlemek için kurulduğu belirtilmiştir. Yazıda emeği için mücadele eden öğretmenler açıkça tehdit edilirken, tüm kurumlardan siteye sakıncalı öğretmen isimlerinin iletilmesi istenirken, gelen bu isimlerden “sakıncalı personel listesi” çıkarılacağı belirtiliyor.

Konuyla alakalı Birlik Sendikası Merkez Yönetim Kurulu ve Patronların Ensesindeyiz Ağı Genel Koordinatörü Selahattin Kural tarafından açıklamalar yapıldı.

Birlik Sendikası bugün yaptığı açıklamayla bu oluşuma karşı açık bir mücadele çağrısı yaparak Eğitim İşverenleri Platformu Haddini Bilsin dedi. Eğitim İşverenleri Platformu adı altında yayın yapan bu fişleme merkezinin, hakkını arayan ve onuruyla çalışan öğretmenlere karşı kurulduğunu belirten açıklamada, “Bu fişleme merkezi derhal kapatılmalı, bu suçu işleyenler ortaya çıkarılmalıdır” denildi.

Birlik Sendikası açıklamasında özel okul patronlarının yaptığı bu işçi düşmanı uygulamaya karşı, “Hodri meydan! Özel okul kurucuları örgütleniyorsa, karşısında boyun eğmeyen öğretmenleri bulacak. Birlik Sendikası, bu fişleme ve sindirme girişimine karşı, tüm özel okul öğretmenlerini sendikalı olmaya, birlikte hareket etmeye ve haksızlıklara karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırmaktadır” dedi.

Birlik Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama:

‘Öğretmenleri fişleyemezsiniz!’

Tüm İşçilerin Birlik Mücadele ve Dayanışma Sendikası (Birlik Sendikası) da Eğitim İşverenleri Platformu isimli sitenin özel okul öğretmenlerini fişlemesiyle ilgili açıklama yaptı.

Fişleme ve sindirme girişimine karşı, tüm özel okul öğretmenlerini sendikalı olmaya, birlikte hareket etmeye çağıran Birlik Sendikası’nın açıklaması şöyle:

Pandemi döneminde karşı karşıya kaldıkları sorunları artan ve çeşitli haksızlıklara uğrayan özel okul öğretmenleri, tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi de fişleniyor.

Özel okul patronu ağzıyla yayın yapan ve eğitim işverenlerini temsil ettiğini belirten bir internet sitesi vasıtasıyla öğretmenler fişlenmeye başlandı.

Eğitim İşverenleri Platformu adı altında yayına başlayan internet sitesinde yer alan manifestoda öğretmenlerin nasıl fişleneceği adım adım anlatılıyor. “Ailelerin ve toplumun geleceğini kararttığı” iddia edilen öğretmenlerin listesinin çıkarılacağı ve iş başvurusunda bulunan öğretmenlerin geçmişlerinin dosyalanacağı belirtiliyor. Sitenin “tüccar öğretmenlere” karşı kurulduğu söyleniyor.

Öğretmenlerle ilgili bu platforma ihbarda bulunulması talep ediliyor. Toplanan bu bilgilerin ilgili kişi ve kurumlarla paylaşılacağı ifade ediliyor.

Bu platform, açık bir fişleme faaliyeti yürütmektedir. Bu girişim ve faaliyet, kanunlara aykırıdır ve yürütülen faaliyet açık bir suçtur.

Arkasında özel okul patronlarının olduğu belli olan bu platformun kuruluş amacı bellidir. Özel okullarda hakları için mücadele eden ve uğradıkları hak gasplarına karşı çıkan öğretmenler susturulmak ve sindirilmek istenmektedir. Patronlar, en temel hakları için sesini çıkaran öğretmenden rahatsız olmaktadır.

Öğretmenleri okullarda düşük ücretle çalıştırmak, sigortalarını eksik yatırmak, geçici sözleşmelere zorlamak, mobbing ve baskı altında tutmak istiyorlar. Eğitimin niteliğini değil ceplerini düşünüyorlar. Çocuklar ve ebeveynleri, özel okul patronları için sadece müşteridir.

Ailelerin, toplumun ve çocukların geleceğini karartan asıl bu zihniyettir. Öğretmenlere “tüccar” sıfatını takan patronlar tüccar görmek istiyorsa aynaya bakmalıdır.

Eğitim İşverenleri Platformu adı altında yayın yapan bu fişleme merkezi, hakkını arayan ve onuruyla çalışan öğretmenlere karşı kurulmuştur.

Nitekim internet sitesi, Fidol Okulları’nda çalışan öğretmenlerin uğradıkları haksızlıkların ortaya çıkması ve okulun patronu (kurucusu) Faik Birgül’ün öğretmenlere uyguladığı mobbing ve sigorta usulsüzlüklerinin kamuoyuna yansımasından hemen sonra açıldı. Platformun bu sayfasında ilk ifşa edilenler Fidol Okulu’nda mağduriyet yaşayan 14 öğretmen oldu. İnternet sitesinde ifşa ve fişleme faaliyeti ve yayını, diğer şehirlerdeki bazı okullarda çalışmış öğretmenlere yönelik olarak devam ediyor.

Bu fişleme merkezi derhal kapatılmalı, bu suçu işleyenler ortaya çıkarılmalıdır.

Özel okul kurucularının oluşturduğu belirtilen bu platformun arkasındaki patronlar, bir internet sitesinin arkasına korkakça sığınarak öğretmenleri baskı altına alabileceklerini düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

Hodri meydan! Özel okul kurucuları örgütleniyorsa, karşısında boyun eğmeyen öğretmenleri bulacak.

Birlik Sendikası, bu fişleme ve sindirme girişimine karşı, tüm özel okul öğretmenlerini sendikalı olmaya, birlikte hareket etmeye ve haksızlıklara karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırmaktadır.

Haddinizi bilin!

Öğretmenleri fişleyemezsiniz…

BİRLİK SENDİKASI MERKEZ YÖNETİM KURULU

Patronların Ensesindeyiz Ağı Genel Koordinatörü Selahattin Kural’ın konuyla alakalı verdiği değerlendirme: 

Kurulan eğitim işverenleri sitesi, Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın internet sayfasında Fidol Okulları ile ilgili çıkan haber üzerine ortaya çıkmıştır. Kendilerini eğitim işverenleri diye ifade eden bu insanların tek özelliği patron olmasıdır. Bunlar için eğitim kâr elde ettikleri bir araç. Onlar için öğrenciler birer müşteri, öğretmenler de sömürdükleri işçilerdir. Kendilerine eğitim işvereni diyen bu patronlar, tüccar zihniyetlerini gizlemek için eğitimci ve öğretmen sıfatlarını kullanmaktadırlar.

Ceplerini doldurmaktan başka düşüncesi olmayan özel okul patronları, buradan elde ettikleri kârlarla müteahhitlik yapıyor, başka şirketler kuruyor. Pandemide paralarını ödemelerine rağmen 1 yıldır doğru düzgün eğitim alamayan öğrencilerin geleceği ile oynayanların, velileri müşteri olarak görenlerin, emeğinden başka geçim kaynağı olmayan öğretmenlere tüccar demesi ancak saçmalıktır.

Patronların Ensesindeyiz ağında yapılan Fidol Okulları haberinde okulda yaşanan sömürü koşulları anlatılmış, öğretmenlerin uğradığı mobbing ve alamadıkları ücretlerden bahsedilmiştir.  Bunun üzerine okulun kurucusu ama normalde bir devlet okulunda çalışan Faik Birgül harekete geçmiş, bu site üzerinden öğretmenleri tehdit etmiştir. Eskiden Fidol Okullarında çalışmış eğitim emekçilerinin isimlerini listelemiştir. Öğretmenlerin kişilik haklarına saldırmıştır. Bu alenen suçtur. Hakkını arayan emekçilerin isimlerini, tarihte kalmış işçi düşmanı “listelerle” paylaşmak ancak böylesi bir tüccar zihniyet ile açıklanabilir.

Kurulan bu site derhal kapatılmalıdır. Kıdem tazminatını, maaşını istemek, okulda yaşadığı mobbinge ses çıkarmak ne zamandır suç olmuş. Belli ki sesini çıkaran öğretmenlerden rahatsız olmuş Fidol Okulları patronu ve onunla hareket eden özel okul patronları. Şu son yıllarda yaşanan özel okullarda öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin yaşadığı mağduriyetlere bakılsın. Bir özel okul patronu tarafından dolandırılan veli, hakları ödenmeyen eğitim emekçileri, gelecekleri çalınan öğrenciler… İnsanları bu hale düşüren özel okul patronlarını mağdur olarak gösteren sitelerden yayın yapmak ancak böyle bir iki yüzlülükle açıklanabilir.

Öğretmenleri kötü göstermek için kurulan siteler, yapılan haberler Fidol okullarının ve patronu Faik Birgül’ün kârı için ne kadar gözünün döndüğünü kanıtlar. Faik Birgül gibi isimler hem devletten maaş alırken, hem de özel okul sahibi olabiliyor. Bu paragöz özel okul patronları bilmeli ki hiçbir zaman kendilerini haklı gösteremeyecekler. Emek değerlidir. Emek hırsızlığı yapanlar ise toplum karşısında kendilerini haklı gösteremezler.

Patronların Ensesindeyiz Ağı bütün fırsatçı patronlara karşı emekçilerin sesi olmaya devam edecek. Fırsatçı patronların ensesinde olacak. Özel okul öğretmenleri kurulan işyeri komiteleri ve özel okul öğretmenleri dayanışma ağları ile haksızlıklara karşı mücadele edecek. Eğitim emekçilerinin dayanışmasını büyütecek.

Birlik Sendikası’na aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanarak veya sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabilirsiniz.

Telefon: 0 530 662 52 36

E-posta: [email protected]

Twitter: @birliksendikasi.org

Facebook: @BirlikSendikasi

Instagram: birliksendikasi

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Casting ajansları en fazla genç oyuncu adaylarını sömürüyor

Referans Menajerlik işçinin alacaklarını ödemiyor  Genç oyuncu adaylarının tanımsız koşullarda ve sık sık hak gasplarıyla …

0 0 vote
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x