Borusan hükümetle anlaşıp seçim sonrası toplu işçi çıkaracak

Geçtiğimiz hafta PE ağına Borusan Holding ile hükümet arasında bazı anlaşmalar yapıldığına dair bilgiler geldi. Yapılan anlaşmaya göre Borusan Holding’in planladığı toplu işten çıkarmaların ertelenmesi koşuluyla vergi borçlarının silinmesi söz konusu. Geçtiğimiz Mayıs 2018’de Borusan CEO’su holdingin konkordato ilan ettiğine dair çıkan haberleri yalanlamıştı, ancak Ekim 2018’de işçileri anlaşmalı olarak işten çıkartma girişimlerini de başlatmıştı.

http://haber.sol.org.tr/emek-sermaye/borusanda-isten-çikarmalar-basladi-249713

Kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmaya göre işten çıkarmaların ertelendiği tarih Nisan 2019 olarak belirlenmiş durumda, yani seçimlerin hemen sonrası. Hükümetin ve patronların krizin faturasını örtülü bir biçimde emekçilerin sırtına yükleyebilmek ve patronları kurtarmak için formüller geliştirdiği görülüyor. Seçim öncesi büyük holdinglerin içinde bulunduğumuz krizi inkâr edilemeyecek biçimde gözler önüne serecek toplu işten çıkarmalar yapmasının istenmediği anlaşılıyor. Daha önce patronların “işten çıkarmalar olması istenmiyorsa devlet işçi maaşlarını işsizlik fonundan ödesin” tekliflerini açıktan yaptığını hatırlıyoruz.

http://haber.sol.org.tr/turkiye/patronlardan-yeni-talep-iscinin-maasini-biz-degil-devlet-odesin-248117

Benzeri anlaşmaların yalnızca Borusan Holding ile sınırlı olmadığı Sanko ve Hidromek gibi diğer iş makinası üretici ve ithalatçılarına da benzeri kaynak aktarımlarının yapıldığı haber veriliyor.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde iş bırakma

Rönesans Holding tarafından yapılan İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi şantiyesinde tüm işçilerin iş bıraktığı bildirildi. İşçiler, …

Yorum yazın

avatar
  Kaydol  
Bildir