DARLANMA - KORKMA | BİZİMLE İRTİBATA GEÇ

NuRD(Comodo) yalan söyledi: İşten atmalar başladı

NuRD (COMODO) YALAN SÖYLEDİ: İŞTEN ATMALAR BAŞLADI

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz haftalarda Comodo adıyla tanınan yeni adıyla NuRD olarak değişen yazılım firmasında toplu işten çıkarmaların başlayacağı bilgisi, Patronların Ensesindeyiz Ağı üzerinden kamuoyu ile paylaşılmıştı: https://patronlarinensesindeyiz.org/2018/12/17/nurdcomododa-toplu-isten-cikarmalar-baslayacak/

Bunun üzerine şirketin İnsan Kaynakları, PE Ağı’na yolladığı e-posta ile çıkış planlarının olmadığını bildirmiş, bu bilgilendirmeyi de aynı şekilde COMODO NuRD çalışanlarıyla paylaşmıştık: https://patronlarinensesindeyiz.org/2018/12/17/comododan-isten-cikarma-haberlerine-dair-aciklama/

Şirketin PE ağına yaptığı “işten çıkarma planımız yoktur” açıklamasının üzerinden henüz birkaç hafta geçmeden 27 Aralık tarihinde şirket yönetimi işten çıkarmalara başladı. İşten çıkarılan çalışanların sayısı 24, çalışma süreleri ise 6 ayın altında.

Anlaşılan o ki, NuRD (Comodo) çıkışlara 6 aydan az kıdemi olan çalışanlardan başladı.

Çıkışların hemen ardından İK, şirketin diğer çalışanlarına şu e-postayı yolladı:

PE Ağı olarak NuRD (Comodo) İK’sının “çıkış planımız yok” açıklamasının üzerine konunun takipçisi olacağımızı söylemiştik. Sözünüzde durmadınız. Bizi şaşırtmadınız ama kamuoyunu yanlış bilgilendirdiniz. Şimdi şu sorulara yanıt vermelisiniz:

  1. İki hafta önce şirkette 150 kişinin çıkarılacağı konuşuluyordu. PE Ağı bu haberi kamuoyuyla paylaştı ve siz “çıkış olmayacak” bilgilendirmesi yaptınız. Şimdi ise 6 aylık kıdemi olanları işten çıkardınız. Kısa ve orta vadede kıdemi 6 aydan fazla olan çalışanları da işten çıkarma planınız var mı?
  2. İşten çıkarma planımız yoktur dedikten sonra 24 çalışanın işine son verme gerekçeniz nedir? İki haftalık sürede mi şirket krizden etkilendi? Yoksa iki haftada bir karar değiştirmek bir İK politikası mıdır?
  3. 26 Aralık’ta yaptığınız çıkıştan sonra yolladığınız “tasarruf önlemleri duyurusu” konulu e-postanızdaki “kriz tedbirleri” çalışanlar için hiç inandırıcı değil. Üstelik profesyonel de değil. Şirketin krize tedbir olarak bundan böyle “meyve dağıtımını yapmayacağını” açıklamasının, yeni bir işten çıkarma sonrası işe iade talebiyle dava açacak çalışanlara karşı mahkemede “bakın biz her türlü tedbiri denedik, son çare işçi çıkarmak zorunda kaldık” belgesi sunma amacı taşıdığını ve bunun en amatör İK taktiği olduğunu hatırlatmak isteriz.
  4. Buna ek olarak, “tasarruf önlemleri duyurusu” konulu e-postanızda duyurduğunuz değişikliklerin, yasaya göre çalışma koşullarında esaslı değişiklik olduğunun ve işçilerden yazılı onay almanız gerektiğinin farkında mısınız?
  5. Şirket çalışanlarına yolladığınız zorunlu izin bildirimini biliyoruz. Kaç kişiye bildirim yaptınız? Bu dayatmanızın Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği’ne göre uygunsuz olduğunu siz bilmiyor musunuz? İlgili yönetmeliğin “Toplu İzin” maddesini dikkatlice okumanızı öneririz.
  6. Yaptıklarınız, çıkışların 6 aylık çalışanlarla sınırlı kalmayacağını gösteriyor. Acaba Aralık ayında yapacağınız toplu çıkışı PE Ağı kamuoyuna duyurduğu için çıkışları parça parça mı yapacaksınız? Plan mı değişirdiniz?
  7. Yoksa birileri size “aman seçimlerden önce işten çıkarma haberleriyle gündeme gelmeyelim” mi dedi? Toplu çıkışları Mart ayı sonundaki seçimlerin sonrasına mı bıraktınız? Bu bir siyasi tercih mi?

NuRD (Comodo) çalışanları ve kamuoyu bu soruların yanıtlarını bekliyor

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Albaraka Group Bağdat şantiyesinde işçilerin ücretleri ödenmiyor

Bundan yaklaşık iki ay kadar önce, yirmi üç işçinin Bağdat’ta mahsur kalmaları ve alacaklarını alamadıkları …

0 0 votes
Article Rating
Kaydol
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
selohan
selohan
2 yıl önce

3 4 ay secim felan beklenmiyor yılbasından once 100 den fazla cıkarma yapıldı 24 e ek olarak,dogru duymussunuz 150 i buldu

Melih
Melih
2 yıl önce

31 aralikta 120 e yakin kisi cikarildi deniyor

Embedded System
Embedded System
2 yıl önce

Arkadaşlar işten çıkarma iyi birşey değil fakat COMODO yazılımcıları çıktığına piyasada sevinen firmalar var. Neden mi? Çünkü kaliteli yazılımcıları mevcut ve piyasada kalifiyeli eleman arıyor. Sadece benim bildiğim 2 firma COMODO’dan sağlam yazılımcı kadrosuna dahil etti.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x